Καλώς ήρθες στο Forum 365. Κάνε κλικ εδώ για να εγγραφείς

Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι Παρ Μάιος 18, 2012 4:43 pm

Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 
 Προτιμήστε ελληνική εταιρεία 
Συγγραφέας Μήνυμα
Fresh Member
Fresh Member
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Προτιμήστε ελληνική εταιρεία
Υπάρχουν χιλιάδες καλές εταιρείες Hosting αλλά προτείνω να επιλέξετε ελληνική. Εγώ είμαι εδώ και δυο χρόνια σε μία (δεν λέω ποια για να μην λέτε ότι κάνω διαφήμιση) και οι υπηρεσίες τους είναι απίστευτα καλές. Χώρια που μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους στα ελληνικά ανά πάσα στιγμή και να λύσω οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζω, πράγμα που στο εξωτερικό δεν θα το βρεις.

Κάποιοι λένε ότι οι ξένες εταιρείες είναι καλύτερες αλλά αυτό δεν δεν ισχύει πάντα. Παλιά είχα πολλά προβλήματα σε μια αγγλική που είχα πρωτοβάλει το site μου και μου το κατέβασαν χωρίς να μου πουν τίποτα με μια ανόητη δικαιολογία. Φυσικά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα και έχασα όλα τα δεδομένα γιατί (από βλακεία μου) δεν είχα κρατήσει backup. Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη όταν έχεις να κάνεις σε ξένο server και είναι απίθανο να βρεις άκρη. Ακριβώς για το λόγο αυτό πιστεύω ότι η ελληνική εταιρεία είναι μονόδρομος και ειδικά τώρα που τα πράγματα στο χώρο έχουν ωριμάσει αρκετά.

Όποιος θέλει μια καλή και φθηνή πρόταση, ας μου στείλει pm να του πω.

Κυρ Απρ 03, 2011 10:25 pm
Προφίλ
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Re: Προτιμήστε ελληνική εταιρεία
Θα συμφωνήσω στο θέμα του support αλλά μια καλούτσικη ξένη εταιρεία ούτε καν συγκρίνεται με την καλύτερη ελληνική. Το 99% στη χώρα μας είναι μεταπωλητές και βγάζουν τα κέρατά τους υπερφορτώνοντας τους servers με αμέτρητους πελάτες, με ότι αυτό συνεπάγεται σε θέμα ταχυτήτων. Αν δεν έχει κάποιος γνώσεις πάνω στο θέμα και απλά θέλει να έχει μια απλή ιστοσελίδα, τότε συμφωνώ να κοιτάξει για Ελλάδα, αλλά αν θέλει να κάνει κάτι σοβαρό και επαγγελματικά, το πιο σοφό είναι να κοιτάξει έξω.

Κυρ Απρ 03, 2011 11:49 pm
Προφίλ
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

Έχεις απόλυτο δίκιο Dark Lord. Οι πιο πολλές ελληνικές εταιρείες είναι της πλάκας. Το λέει ένας παθών, που έχει καεί αρκετές φορές η γούνα του. :evilmad:

Δευτ Απρ 04, 2011 12:46 am
Προφίλ
Fresh Member
Fresh Member
Άβαταρ μέλους

Το εάν υπερφορτώνει ένας webhost τους servers του δεν έχει να κάνει εάν είναι ελληνικός ή όχι. Μην το γενικεύουμε δηλαδή. Συνήθως αυτοί που υπερφορτώνουν τους servers είναι αυτοί που έχουν πακέτα hosting με υψηλά χαρακτηριστικά ή "unlimited" και χαμηλές τιμές, οπότε αναγκαστικά για να βγάλουν κέρδος πρέπει να βάλουν περισσότερους πελάτες σε κάθε μηχάνημα. Αυτό όμως έχει σαν αρνητικό την αύξηση του κόστους τεχνικής υποστήριξης και διαχείρισης των servers αφού περισσότεροι πελάτες θα κάνουν παράπονα για τη ταχύτητα του site τους. Από την άλλη το άλλο μοντέλο που χρησιμοποιώ και εγώ είναι να βάζεις λογικό αριθμό από accounts σε κάθε server ώστε να μειωθούν τα παράπονα και παράλληλα το κόστος της τεχνικής υποστήριξης.

Παρ Απρ 08, 2011 4:37 pm
Προφίλ WWW
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

Δεν λέω ότι όλοι είναι ίδιοι και πως δεν υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά δυστυχώς αυτές είναι πάρα πολύ λίγες και προσωπικά δεν είχα την τύχη να συναντήσω κάτι τέτοιο στο παρελθόν. Φαντάσου ότι έχω περάσει από τρεις εταιρείες με πολύ καλό όνομα (ειδικά η μία) άλλα στο τέλος έφυγα απογοητευμένος από όλες για διαφορετικούς λόγους. Αντίθετα, στην ξένη εταιρεία που βρίσκομαι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα και ούτε με έχει ενοχλήσει κανείς για οποιονδήποτε λόγο. Τυχαίο;

Παρ Απρ 08, 2011 11:41 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 5 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: